2010. február 27., szombat

Babamóka II. - játékötletek 3-tól 6 hónapos korig

Ebben az időszakban a baba már lényegesen mozgékonyabb. Megtanul forogni, sőt lehet, hogy a Te babád már ülni is tud. Már meg tud fogni, és a szájába tud venni tárgyakat. Nagyjából ez utóbbi tevékenység fogja mozgalmas napjainak nagy részét kitölteni, ami azt jelenti, hogy Te sem fogsz sokat unatkozni:-)

A játékok is sokkal "mozgalmasabbak" lehetnek. A baba élvezi, ha a térdeden lovagoltatod, vagy csiklandozod. És ha a játékot még a korábbi bejegyzésekben található mondókákkal is fűszerezed, biztos a hangos babakacaj. A kisbabák ebben a korban már sok visszajelzést is adnak hanggal, és tekintettel.

Kalandozás Fűszer Országban
Épp a konyhában próbálsz egy gyors vacsorát összedobni, amikor a baba elkezd elégedetlenkedni. Mivel tudod szórakoztatni? Ismertesd meg a fahéj varázslatos illatával. Dörzsölj egy keveset a kézfejedre, és tartsd a baba orrához közel (Vigyázz, nehogy a szeméhez, vagy a szájához érjen!)

Ha tetszik neki, próbálj ki más fűszereket is: vanília, kömény, szegfűszeg, szerecsendió és bármi, amiről úgy gondolod tetszhet a babának, vagy Te szereted, és meg szeretnéd vele is ismertetni. Megszagolhattok a lakásban megtalálható, más illatos dolgokat (természetesen nagyon vigyázva, hogy a baba meg ne kóstolja őket) : apa borotválkozás utáni arcápolója, a Te kézkrémed vagy tusfürdőd.

Szappanbuborékok
Van valami varázslatos a szappanbuborékokban, és most, hogy a baba már elég messzire ellát, hogy rájuk csodálkozzon, itt az ideje a buborékfújásnak. Fújj szappanbuborékot, miközben vártok a buszra, és a baba már nagyon türelmetlen kezd lenni. Figyeld meg, milyen hamar felszáradnak a könnyei. Fújj szappanbuborékot a parkban, ahol esetleg idősebb gyerekek is láthatják, így nemcsak a buborékok, hanem a kis barátok is szórakoztatják majd a babádat. Fújj szappanbuborékot fürdésidőben, vagy késő délután, amikor a baba annyira nyűgös, hogy úgy érzed semmi sem segít. A szappanbuborékok szinte ingyen vannak, bárhová magaddal viheted őket, és el sem tudod képzelni, a babád milyen jól elszórakozik rajtuk.

Ez elment vadászni, ...
Érintsd meg a baba lábujjait sorban, a nagylábujjtól kezdve: Ez elment vadászni, ez meglőtte, ez hazavitte, ez megsütötte, ez az icike-picike mind megette, megfájdult a hasa tőle. (Ha szeretnéd ezt a játékot változatosabb mondókákkal is eljátszani, nézz körül a korábbi bejegyzésekben!)

Az utolsó sornál csiklandozd meg a baba pocakját. Ez a mondóka hasznos, amikor zoknit adsz fel a babára, esetleg a pelenkacsere közben próbálod a figyelmét elterelni, de játszhatod vele fürdetés közben is. 

Hasra át!
Ebben az időszakban a gyermekorvosod, vagy a védőnőd már unásig ismételte, hogy amikor ébren van a baba, fordítsd gyakran hasra. Biztos vagyok benne, hogy hozzám hasonlóan kitartóan próbálkoztál (próbálkozol), csak éppen a babád nincs elragadtatva az ötlettől.
Próbáld ki hátha működik: hasalj le te is a földre a babáddal szembe.
Fektesd egy törölközőre, vagy egy plédre, és próbáld finoman egyik oldaláról a másikra gördíteni a pléd segítségével, és közben valami odaillő mondókával szórakoztasd.

Repül a, repül a...

Ha a babád már ügyesen tartja a fejét, itt az ideje időnként a magasba (a fejed fölé) emelni. Játszhatjátok, hogy ő egy űrhajó, aki a fejed fölött repül (A játék közben próbálj valami űrhajóra emlékeztető hangot kiadni. Ha nem megy, akkor esetleg kérd meg apát. neki tuti sikerül. Te addig ülj le, és szusszanj eegyet.
Játszhatjátok azt is, hogy a baba egy lift, ami egyre lejjebb halad. Minden emeleten megáll, és úgy csinál: klikk.

A következő bejegyzésben játékötleteket találsz 7-től 9 hónapos korig. Ha tetszettek az eddig leírt játékötletek, mindenképpen olvasd el.


(Forrás)

2010. február 26., péntek

Babamóka I. - játékötletek 3 hónapos korig

Az első együtt töltött hónapok valójában az ismerkedésről szólnak. Lehet, hogy a babával való játék nem is igazán jut eszünkbe, mert mire rá kerülne a sor, vagy mi alszunk, vagy a baba.
De ha egyszer kétszer kedvet érzel, és a kisbabád is éppen éber időszakában van, itt találsz néhány ötletet.
Ne feledd: csak spontánan, és csak ha igazán kedved van hozzá!
Jó szórakozást!


Én táncolnék veled...
Délutánonként, ha a baba igazán nyűgössé kezd válni, és semmi sem használ, táncoljatok! Tedd be a kedvenc zenédet, tedd bele a kicsit egy hordozókendőbe, kenguruba, vagy egyszerűen csak vedd ölbe, és táncolj vele. Kezdetben lágyan ringasd, aztán, ha megszokta, merészebb dolgokat is kipróbálhattok (fejed fölé emeled, vagy himbálod a levegőben), természetesen csak nagyon vigyázva, óvatosan. Ha a karod elfáradt, tedd le a babát, és folytasd egyedül.
A vicces, eltúlzott mozdulatokat ( a teljesség igénye nélkül: kéz dobálása, fenék rázása) a babák nagyon szórakoztatónak találják.
Ha kíváncsi természetűek a szomszédaid, ne felejtsd el leengedni a redőnyt, vagy elhúzni a sötétítő függönyt!

Lássuk csak...

Az első időszak "játékai" leginkább abból állnak, hogy különböző dolgokat mutatsz meg a kisbabádnak. Bármilyen tárgy, ami nem mérgező, vagy bármilyen más módon ártalmas a babának, kiváló játék. A kisbabák imádják a habverőt, a kanalat, a képes könyveket, újságokat, a samponosdobozt, a színes ruhaanyagokat, a zöldségeket, gyümölcsöket egyszóval bármit.

Gyűjts össze néhány tárgyat egy kosárba, vagy egy dobozba, és az alkalmas pillanatban kapd elő őket, mint egy varázsló, és tartsd a baba elé (viszonylag közel, hogy jól láthassa). Mutasd be neki a tárgyakat.
Ebben a korban a könyvek még csak mint tárgyak érdeklik a babákat, a mesékkel nem nagyon törődnek. De ha fejből mesélsz neki, miközben a könyvet mutogatod, azt imádni fogja. Ebben a blogban találsz nagyon sok mesét, verset, amit a saját és a kisbabád szórakoztatására megtanulhatsz.


Mi van a ruhásszekrényben?

Nem is gondoltad volna mennyi különböző színű, és anyagú ruha van a ruhásszekrényedben. Mutasd meg a babádnak a kasmír pulcsidat, a kedvenc farmerodat, a színes selyemsáladat, vagy a csinos rakott szoknyádat. Érintsd meg az arcát, a kezét és a lábát puha, selymes anyagokkal. Csinálj egy nagy halmot ruhákból a szoba közepén, és fektesd rá a babát. 
Pár hónap múlva a kisbabád már nemcsak nézi hanem kézbe is veszi a ruháidat.


Hé, mi van a fejem fölött?

Köss néhány színes szalagot, és ruhadarabot egy fakanálra és lengesd a baba szeme előtt.
 ***
Fogj egy könnyű kendőt, vagy sálat, dobd fel a levegőbe, és hagyd, hogy betakarja a babát.
***
Erősíts egy játékot gumiszalagra, és ugráltasd a baba előtt.


És természetesen énekelj, mondókázz, verselj megállás nélkül:-)

Lehet, hogy Te azt gondolod, nincs jó hangod, de a kisbabádnak a Te hangod a legszebb a világon.
Énekelj bármit, amit szeretsz. (Én a népdalokat választottam:-)
Ebben a blogban találsz számos mondókát, verset, dalt, amiből kedved szerint válogathatsz.

A következő bejegyzésben játékötleteket találsz 3-tól 6 hónapos korig. Ha a babád még nincs féléves, és az itt leírt játékokat már mind kipróbáltátok, mindenképpen olvasd el.

2010. február 19., péntek

Babamóka, azaz vicces-bolondos, fejlődést ösztönző játékok a kisbabáddal

Azt hiszem mindannyian jól emlékszünk arra a napra, amikor pár napos babánkkal hazaérkeztünk a kórházból. Kialvatlanul, és remegve e félelemtől. 
Miért vezet mindenki ilyen őrült módon az utakon? Nem állok jót magamért, ha egy centivel is közelebb mersz jönni a kocsim hátuljához. A GYEREKEM van a hordózóba kötve!! 
De mi lesz, ha egyszer csak megáll a légzése? És ha megfullad? Vagy ha éhen hal, mert nem tudok neki tejet adni? És ha a tápszert sem fogadja el? Ha elejtem, miközben fürdetem? Ilyen, és ehhez hasonló gondolatok kavarogtak a fejemben azon az emlékezetes első napon.

Aztán, ahogy telt az idő, a félelmem is alábbhagyott. Rendben, úgy tűnik a gyereket sikerül életben tartanom. De mit kellene vele csinálnom? Kezdetben csak bámult maga elé, és sem az énekelés, sem az előtte himbált játékok iránt nem mutatott különösebb érdeklődést. "Nézd, kicsim itt a majom". Semmi reakció, csak üres tekintet, aztán persze egy kis sírás, hogy azért ne unatkozzak túlságosan.
Most, hogy már sokkal többet tudok a babákról, legalábbis a sajátomról, tudom, hogy egy újszülöttől túl sok visszajelzésre nem számíthatok, illetve számíthattam. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ne lenne nagyon-nagyon fontos a vele való játék, már az első pillanattól fogva.

A kisbabák az első naptól kezdve élénken érdeklődnek minden iránt, ami körülöttük történik, és folyamatosan feldolgozzák a látottakat, hallottakat. A játék segít nekik abban, hogy összerakják a mozaikdarabokat. Ahogyan a baba nő, úgy válik a játék egyre fontosabbá a szociális, érzelmi, fizikai és értelmi fejlődésében. A játék egyben közelebb visz bennünket egymáshoz, és szórakoztatóvá teszi az együtt töltött időt. És egy bölcs gondolat: minél többet nevet a baba, annál kevesebb ideje jut a sírásra:-)
Pár bevezető gondolat, mielőtt a játékokra rátérünk:
  • Az ismétlés nagyon lényeges. Sok játék nem működik rögtön az első alkalommal, de ha kitartóan próbálkozol, a babád előbb utóbb repdesni fog örömében, amikor felismeri egy adott játékra utaló első jeleket.
  • A baba figyelme természetesen nagyon változó lehet. Függ az életkorától, a temperamentumától, és természetesen a hangulatától. Néha akár 20 percig is képes lesz élvezni a játékot, máskor viszont akár 5 perc alatt is elfáradhat.
  • Vannak olyan babák is, akik könnyen "túlpörögnek". Ha a babád elkezd sírni játék közben, csak semmi pánik. Próbálj valami megnyugtató dolgot csinálni: babusgasd, nézzetek színes képeskönyveket, halkan énekelj neki.
  • És még egy dolog, ami nemcsak a játékra, hanem minden egyéb dologra érvényes. Minden kisbaba különböző. Lehet, hogy a Tied még nem élvezi az életkorának nagyjából megfelelő játékokat, vagy éppen ellenkezőleg, már nem szórakoztatják, hanem untatják. Esetleg soha nem is fog neki tetszeni. Hiszen minden baba egyéniség!
A következő bejegyzésben néhány  játékötletet találsz, amelyek a baba születésétől kb. három hónapos koráig lehetnek hasznosak és szórakoztatóak. 
Ha a babád még nincs három hónapos, mindenképpen olvasd el!

2010. február 18., csütörtök

Szösz néne, Pali kalóz és a kék szemű daliás Luk gróf


Miközben vadásszuk a lakásban a porcicákat, vagy számoljuk a foltokat a ruhácskán, esetleg a lyukakat apa zokniján, Varró Dani jóvoltából megismerkedhetünk Szösz nénével, Pali kalózzal és nem utolsósorban a kék szemű daliás Luk gróffal.

SZÖSZ NÉNE

Fönt a Maszat-hegy legtetején,
ahol érik a Bajuszos Pöszméte,
és ahol sose voltunk még, te meg én,
ott ül a teraszán Szösz néne.
Ott ül a teraszán
vénkora tavaszán,
néha kiújul a köszvénye.

Ott ül dudorászva egy ósdi hokedlin,
szimatol körülötte az öszvére,
hogyhogy sohasem tetszik berekedni
a nagy dudolásban, Szösz néne?
Hogyhogy a köszvény,
hogyhogy az öszvér
nem szegi kedvét, Szösz néne?

Hát, tudjátok, ez úgy van, gyerekek,
nálam csupa szösz az asztal, a kerevet,
csupa szösz a tévé, csupa szösz a telefon,
szösz van a padlón, csempén, plafonon,
szösz van a hokedlin, szösz van a nokedlin,
szösz van a hajamon, a fülemen, a szöszömön,
öszvér, köszvény, semmi se búsít,
nem szegi semmi se kedvem, köszönöm.

Futnak a Takarítók a teraszhoz,
sipitoznak máris: „Szösz néne,
Csupa szösz a függöny, csupa szösz az abrosz,
nem lesz ennek rossz vége?
Csupa szösz a nyugdíj, csupa szösz a TAJ-szám,
szösz van a porcica kunkori bajszán,
szösztelenítsünk, portalanítsunk,
föltakarítsunk, Szösz néne?"

Fönt a Maszat-hegy legtetején,
ahol érik a Bajuszos Pöszméte,
és ahol sose voltunk még, te meg én,
dudorászik a teraszon Szösz néne:
„Szösztelenítés, portalanítás,
föltakarítás? Kösz, még ne."


PALI KALÓZ

Túl a Maszat-hegyen, hol víz nincs,
s megárthat egy kicsinyke dózis,
ott élt a híres Paca cár,
s ott élt a jó Pali kalóz is.

Pali kalóz, Pali kalóz,
széllel szembe sose hajózz!
Vigyázz, magasra csap az ár!
Árboc törik, vitorla reccsen,
csíkos trikódra tinta freccsen,
bekebelez a Paca cár!

Jöhet az ár, árboc recseghet,
trikómra tinta is frecseghet,
hiába minden hacacáré,
mégsem leszek a Paca cáré!


A KÉK SZEMŰ DALIÁS LUK GRÓF 

Nekivágott hajdan a Zoknimezőknek
A kék szemű daliás Luk gróf,
Szakálla réz volt, orra arany,
És a két füle mazsolás kuglóf.
Aki látta, legyintett: "Persze , turista!"
Hiába kotyogta Karádi Juliska:
"Jobb lesz, ha vigyáztok, huncut gyerek ám
Ez a kék szemű daliás Luk gróf!"

És a háta mögött sutyorogtak a lányok
(A sok vihogó szöszi főleg),
Hisz kék szeme és kuglóf füle volt,
És megbabonázta ez őket.
"Juj, csillog az orra" mondták, "de muriska!",
Hiába jajongta Karádi Juliska:
"Hajajaj, hajajaj, ha a gróf odaér,
Jaj akkor a Zoknimezőknek!"

És a gróf csak ment, ha esett, ha fújt,
A kravátlija már csupa víz volt,
Süvített körülötte a Tűfoki Szél,
Mi a Zoknimezők fele visz port,
Arany orra miatt mondták neki sokszor:
"Gróf úr, ha lehet, óvakodjon a boksztól",
A szakállát megbongatta ilyenkor,
És angolosan tovaiszkolt.

És a gróf átkelt a Hering Szoroson,
Meg a Burgonyapufferi Sziklán,
Köd volt a kalapja, cipője avar,
És a hózentrágere villám,
A Maszat-hegy alatt kimerülve, kövéren
Lepihent kicsinyég a Piszokfa tövében
Süttetni hasát a nap sugarán,
Bólongni bölömbika-trillán.

Végül elérte a Zoknimezőket
A kék szemű daliás Luk gróf,
S elkezdett rágni vadul - foga bronz volt
(A két füle mazsolás kuglóf),
S hogy majd az egészet kirágta lyukasra,
Így szólt somolyogva Karádi Juliska:
"Ugye megmondtam? Huncut gyerek ám
Ez a kék szemű, daliás Luk gróf."

2010. február 17., szerda

Weöres Sándor babáknak és mamáknak II.

Ha az előzőeket már mind megtanultad, még néhány vers Weöres Sándortól.


CSALI-MESE

Hoztam neked kaskát,
                   Hiszed-e?
A kaskában macskát,
                   Veszed-e?
Jó lesz egerésznek,
                   Tudod-e?
Háztető-zenésznek,
                   Hallod-e?

Hoztam kézzel-lábbal,
                   Várod-e?
Hegyen-völgyön által
                   Járod-e?
Hegyi út magas volt,
                   Kúszod-e?
Völgyi út sikos volt
                   Csúszod-e?

Nehéz volt a kaska,
                   Sejted-e?
Nyávogott a macska,
                   Érted-e?
Felkarmolta vállam,
                   Látod-e?
Otthagytam a sárban
                   Bánod-e?


A LIBA PÉK

Haragos a liba pék
A kenyere odaég.

Liba pék, te liba pék, gyere, liba pék!
Ha kisasszony volnál,
Nem morognál,
Lágy meleg cipóért
Kicsi fehér fejkendőben
Kényesen hajolnál!

Ma dühös a liba pék:
Csuda-sok a potyadék,
A perece nem elég,
Kenyere meg odaég.

Liba pék! Szegény liba pék!
ha menyecske volnál,
Nem búsulnál,
Három derék péklegényed
fűtené a kemencédet,
Királyasszony volnál!

Liba pék!
A te bajod is elég!
Liba pék!
A kenyered odaég!

KIS VERSEK A SZÉLRŐL

I.
Tekereg a szél,
Kanyarog a szél,
Didereg az eper-ág:
Mit üzen a tél?


II.
Fuj a szél, fuj a szél,
De morog a szél.
Apró ez a szoba,
Mégis belefér.


III.
Széles világba
Fut a szél magába,
Nyakában a lába,
Sosem érsz nyomába.



GALAGONYA

Őszi éjjel
Izzik a galagonya,
Izzik a galagonya
Ruhája.
Zúg a tüske,
Szél szalad ide-oda,
Reszket a galagonya
Magába.
Hogyha a hold rá
Fátylat ereszt:
Lánnyá válik,
Sírni kezd.
Őszi éjjel
Izzik a galagonya
Izzik a galagonya
Ruhája.

A TÜNDÉR

Bóbita, bóbita táncol,
Körben az angyalok ülnek,
Béka-hadak fuvoláznak,
Sáska-hadak hegedülnek.


Bóbita, Bóbita játszik,
Szárnyat igéz a malacra,
Ráül, igér neki csókot,
Röpteti és kikacagja.


Bóbita, Bóbita épít,
Hajnali köd-fal a vára,
Termeiben sok a vendég
Törpe-király fia-lánya.


Bóbita, Bóbita álmos,
Elpihen őszi levélen,
Két csiga őrzi az álmát,
Szunnyad az ág sűrűjében.

2010. február 16., kedd

Weöres Sándor babáknak és mamáknak I.

A mondókákat váltogathatjuk Weöres Sándor versekkel.
Hogy miért Weöres Sándor? "Weöres Sándor költészete egészen apró miniatűrökben képes megfogni, és megidézni a teljes világot. És képes mindezt a gyermekekkel is megéreztetni, megláttatni." Ezért is. Mi jelenleg olyan korban vagyunk, amikor ezek a versek, különösen tapssal kísérve, nagy népszerűségnek örvendenek.
Minél több van ezekből a versekből, illetve a korábbi bejegyzésekben található mondókákból a fejünkben, annál spontánabb lehet a babánkkal való mondókázás, verselés.

REGÉLŐ

Három görbe legényke, róka rege róka,
Tojást lopott ebédre, róka rege róka,
Lett belőle rántotta, róka rege róka,
A kutya lerántotta, róka, rege, róka.

Egyik szidta gazdáját, róka rege róka,
Másik meg a fajtáját, róka rege róka,
Harmadik az ükapját, róka rege róka,
Hozzávágta kalapját, róka rege róka.


PLETYKÁZÓ ASSZONYOK

Juli néni, Kati néni
- Letye - petye - lepetye! -
Üldögélnek a sarokba,
Jár a nyelvük, mint a rokka
- Letye - petye - lepetye! -

Bárki inge, rokolyája
letye - petye - lepetye! -
Lyukat vágnak közepébe,
Kitűzik a ház elébe
- Letye - petye - lepetye! -

FIÚK, LÁNYOK

Repülőt gyárt Jani, Feri,
Köszörül, kitalál.
Kicsi Kati nézegeti,
Ide áll, oda áll.
Sátrat épít Jani, Feri,
Kalapál, kiabál.
Kicsi Kati nézegeti,
Ide áll, oda áll.

Varrogat a Teri, Bözsi,
Jár a tű, a fonál.
Kicsi Laci nézegeti,
Ide áll, oda áll.
Főzöget a Teri, Bözsi,
Van ebéd, tele tál.
Kicsi Laci beleszagol,
Ide áll, oda áll.


KOCSI ÉS VONAT

Jön a kocsi, fut a kocsi:
  Patkó-dobogás
Jön a vonat, fut a vonat:
  Zúgó robogás.
Vajon hova fut a kocsi?
  Három falun át!
Vajon hova fut a vonat?
  Völgyön, hegyen át!

Zim-zim, megy a gép, megy a gép,
Fut a sinen a kerék,
Forog a kerék.
Zum, zum, nagy az út, nagy az út,
Fekete az alagút,
A masina fut.


HARAGOSI

Fut, robog a kicsi kocsi,
Rajta ül a Haragosi,
  Din don diridongó.
Ha kiborul az a kocsi,
Leröpül a Haragosi,
  Din don diridongó.

Fut a havon a fakutya,
Vele fut a retyerutya,
  Din don diridongó.
Ha kiborul a fakutya,
Leröpül a retyerutya
  Din don diridongó.

CSUPA FEHÉR

Reggel süt a pék, süt a pék
Gezemice-lángost
Rakodó nagyanyó
Beveti a vánkost.

Reggel nagy a hó, nagy a jég,
Belepi a várost.
Taligán tol a pék
Gezemice-lángost.

2010. február 14., vasárnap

Mondókázzunk IV.

Simogató, csiklandozó mondókák

Sűrű erdő (hajborzolgatás)
Kopasz mező,(homloksimogatás)
Pillogója,(szemére mutatunk)
Szuszogója, (orrát megérintjük)
Tátogója,(szájacskáját körbesimogatjuk)
Hallgatója,(finoman meghúzgáljuk a fülecskéit)
Nagy korgója, (pocaksimogatás)
Pukkantója (fenekét megpaskoljuk)
Dobbantója (két lábával dobolunk ritmusosan)
***
Kerekecske, dombocska,
Itt szalad a nyulacska (a karja alatt felszaladunk az ujjainkkal)
Erre megyen, itt megáll, ( a vállán megpihenünk)
Itt egy körutat csinál, (nyakát körbekerítjük)
Ide bújik, ide be,
kicsi gyermek keblibe(megcsiklandozzuk)
***
Kerekecske, gombocska,
domboldalon lyukacska,
oda fut a nyulacska
***
Hej, Gyula, Gyula, Gyula (tenyérrel ütögetjük a combját)
Szól a duda, duda, duda (pocakját paskoljuk)
Pest, Buda, Buda, Buda (megérintjük a vállait)
Pattogatott kukorica (ujjbegyünkkel kopogtatjuk a feje búbját)
***
Gyúrom, gyúrom (masszírozzuk a derekát)
Dagasztom, dagasztom (simogatjuk a pocakját)
Belisztezem (megsimogatjuk az arcát)
***
Az én apám vízimolnár.
Mit őröl a vízimolnár?
Őröl búzát,
őröl árpát,
őröl rozsot is (lassan biciklizünk a lábaival)
kukoricát, kukoricát kukoricát ( az ujjainkkal végigszaladunk a pocakján, a nyakáig)
(Nemes Nagy Ágnes: Vízimolnár)
***
Eresz alól fecske fia ide néz, oda néz: (kukucskálás jobbra-balra)
Van-e hernyó, hosszú kukac, ízesebb, mint a méz.(hullámvonal mutatása egy kézzel)
Csőrét nyitja ám, buzgón, szaporán (ujjak nyitása, csukása)
Kis bendőbe mindenféle belefér, igazán.(pocak simogatása)
***
Szita, szita, szolgáló,
Van-e liszted eladó,
Van lisztem, de nem jó,
Beleesett a pondró.
(az első két sorra a tenyerünk között tartva billegtetjük a fejét, majd a két utolsó sorra megcsiklandozzuk a hasát)
*** 
Bezere, bezere, gombocska,
itt szalad a nyulacska.
Itt a luka, itt, itt, itt.
(a baba tenyerébe kis köröket rajzolunk az ujjunkkal, majd az "itt szalad"-tól továbbmegyünk, és megcsiklandozzuk a hóna alatt)

Ha ezeket a mondókákat már mind ismered, további olvasnivalókat ajánlok:
www.kerekito.hu
www.ringato.hu 
Sándor Ildikó: Tücsökringató
Forrai Katalin: Jár a baba jár
Forrai Katalin: Ének a bölcsôdében és Ének az Óvodában 

 

2010. február 12., péntek

Mondókázzunk III.

"Höcögtetés", lovagoltatás, hintáztatás

Poros úton kocsi zörög,
A kereke gyorsan pörög.
Sári néni vezeti,
Aki látja, neveti.
***
Csett, Pápára, pillangóra,
szól a madár virradóra.
Csett, csett, csett.
(az első két sornál lassan, finoman zötyögtetjük, a csett-ekre erősebben)  
*** 
Gyerekek, gyerekek,
szeretik a perecet.
Sósat, sósat,
jó ropogósat.
Aki vesz, annak lesz,
aki nem vesz éhes lesz.
( mondóka térden lovagoltatáshoz)
***
Gyí te paci, gyí te ló,
gyí te ráró, hóhahóóó
(a lovagoltatás végén magasba emeljük, vagy a térdünkről lecsúsztatjuk a babát.)
***
Gyí, paci, paripa, nem messze van Kanizsa.
Odaérünk délre, libapecsenyére.
(a babát a térdünkön "ugráltatjuk". A térdünket a mondóka ütemére mozgatjuk, míg a sarkunk kopogásával megpróbáljuk a ló patkójának a hangját utánozni.)
***
Így lovagolnak a hölgyek (lassú imbolygás)
Így lovagolnak az urak (határozottabban, gyorsabban)
Így a betyárok,
Így a zsiványok.(gyors vágtatás)
***
Kicsi kocsi, három csacsi,
döcögő, döcögő.
Benne gyerek, kicsi kerek,
göcögő, göcögő
***
Nézzél rám, itt a pacikám,
ide hipp, oda hopp, tova robog ám!
Hej, hipp-hopp, tovarobogok,
a mező, ügető lovasa vagyok.
***
Csacsi húzza kicsi kocsit (lassan döcögtetjük)
Kicsi kocsi nyekereg.
Hej te gazda, lusta gazda, zsírozd meg a kereket (gyorsabban)
Leesnek a gyerekek. (még gyorsabban)
***
Liccs-loccs, liccs-loccs.
Megy a hajó a Dunán,
Lemaradt a kapitány.
Kiabál, trombitál,
De a hajó meg nem áll!
***
Kipp-kopp, kalapács
Kicsi kovács, mit csinálsz?
Sárga lovat patkolok,
Aranyszeggel szegelek.
Uccu, pajtás kapj fel rája,
Úgyis te vagy a gazdája!
(a két utolsó sorra magasba emeljük a kisbabát.)
Jákobnak volt hat fia,
Mind a hat csizmadia.
Simi, Samu, Sámuel,
Dini, Dani, Dániel
(lovagoltatjuk a térdünkön, vagy sétálunk a babával a mondóka ütemére lépkedve. Nálunk nagy kedvenc!)

Ha ezeket a mondókákat már mind ismered, további olvasnivalókat ajánlok:
www.kerekito.hu
www.ringato.hu 
Sándor Ildikó: Tücsökringató
Forrai Katalin: Jár a baba jár
Forrai Katalin: Ének a bölcsôdében és Ének az Óvodában 

2010. február 10., szerda

Mondókázzunk II.

Fej (arc, homlok, fül) játékok

Ecem, pecem pompodáré,
sárgarépa, kacincáré,
cérnára, cinegére,
hess ki, madár, a mezőre!
Álé, álé, álé, pukk!
(Szemben ültetjük, vagy a pelenkázóasztalra fektetjük a kicsit. A mutatóujjunkkal a mondóka minden soránál négyszer érintjük meg a baba arcát - homlok, áll, jobb arc, bal arc. Az utolsó sorra háromszor az állát, majd a pukk-ra az orrocskáját.)
***
Igenyös Andrisnak (a baba nevét mondjuk)
Kajla füle van.
Kajla füle mellett
két szál haja van ( a két szál helyett természetesen a babára jellemzőt mondhatjuk: vörös, sok-sok, göndör, hosszú, szőke)
(Két ujjunkkal a baba fején sétálgatunk. A "kajla füle"-nél finoman meghúzzuk a fülét, a "két szál haja"-nál megsimogatjuk a haját)
***
Kicsi orr, kicsi száj, keretezi kicsi áll,
kupolája homlok.

Piros arc, piros nyár,
áfonyakék szembogár,
a pillái lombok.
(finoman megérintjük, simogatjuk a kisbaba száját, állát, homlokát stb.)
***
Sűrű erdő,
kopasz mező,
pislogója,
szuszogója,
tátogója
hallgatója
(megsimogatjuk a kisbaba fejét, majd a homlokát, majd sorban megérintjük a szemét, orrát, száját, fülecskéit)
***
A házat kiseperjük,
a port letöröljük,
az ablakot becsukjuk,
a kulcson egyet csavarintunk.
(kezünkkel beleseprünk a hajába, végigsimítunk a homlokán, lesimítjuk a szempilláit, és finoman megcsavarjuk az orrocskáját)
***
Ciróka!
Maróka!
Mit főztél?
Kását.
Hová tetted?
Pad alá.
Megették a kiscicák!
(A kisbaba tenyerével simogatjuk felváltva a saját arcunkat és az ő arcocskáját. Az utolsó sornál széttárjuk a két kezét, mutatva, hogy nincs kása.)

Ha ezeket a mondókákat már mind ismered, további olvasnivalókat ajánlok:
www.kerekito.hu
www.ringato.hu 
Sándor Ildikó: Tücsökringató
Forrai Katalin: Jár a baba jár
Forrai Katalin: Ének a bölcsôdében és Ének az Óvodában 

2010. február 9., kedd

Mondókázzunk I.

Ököl-, tenyér-, ujj-játékok, tapsoltatók

Cicuska, macuska,
mit főztél babuska? (ide a kisbaba nevét mondhatjuk)
Kevertem babocskát
sütöttem pampuskát (tenyerén kavargatunk a mutatóujjunkkal)
Ide raktam, oda raktam (tenyerünkbe fogjuk a két kezét és egyszer jobb, majd a bal oldalra lendítjük)
Utoljára jól bekaptam (finoman megharapdáljuk a pici öklöket)
***
Ence, bence, kis kemence
kis medence a Velence,
Ne búsuljunk semmit Vince,
tele van az icce, pince
(a kisbaba kezével tapsolunk, az ence részeket tisztán jól hangoztatva)
***
Egy, kettő, három, négy
kopasz barát, hová mégy?
Pápára dohányért,
Debrecenbe pipáért.
Adok neked bundácskát
takard bele a cicát.
( a kisbaba ujjain számolgatunk, a végén az összefogott kezeit a kezeinkkel betakarjuk)
***
Ez beleesett a kútba,
Ez kihúzta,
Ez hazavitte,
Ez lefektette
Ez az icike-picike felébresztette
(A kisbaba ujjait egyenként megfogjuk, a hüvelykujjtól kezdve. A huncut kisujjat pedig a végén bekapjuk)
***
Én kis kertet kerteltem,
bazsarózsát ültettem,
Szél, szél fújdogálja,
eső, eső, veregeti, huss
( a kisbaba tenyerében eljátsszuk a kertelést(tenyérsimogatás), az ültetést(tenyér közepét megbökjük), a szélfújást (lengetjük a kezét). A legvégén megpaskoljuk a kezét.
***
Töröm, töröm a mákot,
sütök vele kalácsot.
Uccu tolla motolla,
neked adom babuka ( a kisbaba nevét helyettesítsük be ide)
(egyik tenyerünkbe vesszük a kisbaba ökölbe szorított kezét, a másik öklünkkel pedig ütögetjük)
***
Áspis, kerekes,
utifüves, leveles,
bíbola, bíbola,
pacs,pacs,pacs.
(mutatójunkkal köröket rajzolunk a baba tenyerébe, majd a legvégén pedig belepaskolunk)
***
Egy, megérett a meggy,
kettő, csipkebokor vessző,
három, várom a párom,
négy, zsemlét süt a pék,
öt, megérett a tök,
hat, hasad a pad,
hét, dörög az ég,
nyolc, üres a polc,
kilenc, kis Ferenc,
tíz, tiszta víz,
ha nem tiszta, vidd vissza,
ott a csacsi, megissza
(sorban megfogjuk a kisbaba ujjait, majd a végén tapsolunk a két tenyerével)
***
Süti, süti pogácsát,
apának, anyának,
sóba, vízbe az apjának,
tejbe, vajba az anyjának
(A két kis tenyerét tapsoltatjuk. Az első két sornál maga előtt, a harmadik sornál a jobb, a negyedik sornál a bal oldalon)
***
Hasítom,
vágom,
szúrom,
könyökölöm,
pacsit adok,
megcsókolom
(a kisbaba nyitott tenyerén eljátsszuk, amit mondunk. A kezünk élével ütögetjük, szeleteljük a tenyerét, a tenyerébe bökünk, a könyökünket tesszük a tenyerébe, belecsapunk, majd belepuszilunk a tenyerébe)
***
És ráadásként jöjjön a nálunk nagy kedvenc játék, amit én a bokája és a csuklója belső részén szoktam eljátszani
Kerekeset,
bökdösőset,
Simítósat
Csattanósat
(külön leírás azt hiszem nem is szükséges)

Ha ezeket a mondókákat már mind ismered, további olvasnivalókat ajánlok:
www.kerekito.hu
www.ringato.hu 
Sándor Ildikó: Tücsökringató
Forrai Katalin: Jár a baba jár
Forrai Katalin: Ének a bölcsôdében és Ének az Óvodában 


2010. február 8., hétfő

Foglalkozás és játék a babával

Amikor a címben említett kifejezésre, illetve annak változataira kerestem az interneten, számos javaslatot találtam arra, hogy milyen foglalkozásokra vihetem el a babámat., és milyen játékokat vehetek neki. Mehetünk úszni, tanulhatunk nyelvet, járhatunk énekelgetni mondókázgatni, és még sorolhatnám.
Amíg nem született meg a gyermekem, úgy gondoltam, hogy sok helyre fogom vinni, és rengeteg közös programot csinálunk az elejétől fogva.
Aztán, mint sok mást, ezt is kicsit másképpen gondolom anya-kismamaként, mint várandós-kismama koromban.
Anya-kismamaként azt keresem, hogy az itthon együtt töltött idő alatt én hogyan foglalkozzam, játsszam a babámmal, hogy az neki egyszerre legyen hasznos és élvezetes, és nem utolsósorban én is jól szórakozzam közben.
Ahhoz azonban, hogy jó tanár, játszópajtás, foglalkoztató legyek, tanulnom kell, mert a gyermekem a legkritikusabb tanítványom.
Ha Te is így gondolod, akkor ehhez (is) szeretnék segítséget nyújtani ebben a blogban.

Tanulás kismamaként

Mindig is úgy gondoltam, hogy ha egyszer kismama leszek, tanulni fogok. Új dolgokat. Csak olyat, amit szeretek, és ami érdekel. A temérdek szabadidőmet így fogom hasznosan eltölteni.
Az a vágyam, hogy kismamaként tanuljak, azóta sem változott. A szabadidő mennyisége az elképzeltnél jóval kevesebb, így azt is tanulom hogy hogyan tudom ebből a kevés szabadidőből a lehető legtöbbet kihozni. Hatékonyan gazdálkodni vele.
A kismamasuli ötlete valahol itt gyökerezik. Tanulni, és tanítani.
Hogy mit?
A tananyagról egyelőre annyit, hogy ötletek a kisbabánkkal való foglalkozáshoz, játékhoz; dalok, versek, mondókák, ölbeli játékok.
Szeretnék később olyan tárgyakat is felvenni, amelyek azt szolgálják, hogy a babánkkal otthon töltött évek után valamilyen új tudással felvértezve térjünk vissza, esetleg kezdjünk valami egészen újba.
Én folyamatosan keresem, hogy honnan, kitől szerezhetem meg a számomra szükséges tudást. Ezzel egy időben azon dolgozom, hogy mások számára hasznos ismereteket nyújthassak.