2010. február 19., péntek

Babamóka, azaz vicces-bolondos, fejlődést ösztönző játékok a kisbabáddal

Azt hiszem mindannyian jól emlékszünk arra a napra, amikor pár napos babánkkal hazaérkeztünk a kórházból. Kialvatlanul, és remegve e félelemtől. 
Miért vezet mindenki ilyen őrült módon az utakon? Nem állok jót magamért, ha egy centivel is közelebb mersz jönni a kocsim hátuljához. A GYEREKEM van a hordózóba kötve!! 
De mi lesz, ha egyszer csak megáll a légzése? És ha megfullad? Vagy ha éhen hal, mert nem tudok neki tejet adni? És ha a tápszert sem fogadja el? Ha elejtem, miközben fürdetem? Ilyen, és ehhez hasonló gondolatok kavarogtak a fejemben azon az emlékezetes első napon.

Aztán, ahogy telt az idő, a félelmem is alábbhagyott. Rendben, úgy tűnik a gyereket sikerül életben tartanom. De mit kellene vele csinálnom? Kezdetben csak bámult maga elé, és sem az énekelés, sem az előtte himbált játékok iránt nem mutatott különösebb érdeklődést. "Nézd, kicsim itt a majom". Semmi reakció, csak üres tekintet, aztán persze egy kis sírás, hogy azért ne unatkozzak túlságosan.
Most, hogy már sokkal többet tudok a babákról, legalábbis a sajátomról, tudom, hogy egy újszülöttől túl sok visszajelzésre nem számíthatok, illetve számíthattam. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ne lenne nagyon-nagyon fontos a vele való játék, már az első pillanattól fogva.

A kisbabák az első naptól kezdve élénken érdeklődnek minden iránt, ami körülöttük történik, és folyamatosan feldolgozzák a látottakat, hallottakat. A játék segít nekik abban, hogy összerakják a mozaikdarabokat. Ahogyan a baba nő, úgy válik a játék egyre fontosabbá a szociális, érzelmi, fizikai és értelmi fejlődésében. A játék egyben közelebb visz bennünket egymáshoz, és szórakoztatóvá teszi az együtt töltött időt. És egy bölcs gondolat: minél többet nevet a baba, annál kevesebb ideje jut a sírásra:-)
Pár bevezető gondolat, mielőtt a játékokra rátérünk:
  • Az ismétlés nagyon lényeges. Sok játék nem működik rögtön az első alkalommal, de ha kitartóan próbálkozol, a babád előbb utóbb repdesni fog örömében, amikor felismeri egy adott játékra utaló első jeleket.
  • A baba figyelme természetesen nagyon változó lehet. Függ az életkorától, a temperamentumától, és természetesen a hangulatától. Néha akár 20 percig is képes lesz élvezni a játékot, máskor viszont akár 5 perc alatt is elfáradhat.
  • Vannak olyan babák is, akik könnyen "túlpörögnek". Ha a babád elkezd sírni játék közben, csak semmi pánik. Próbálj valami megnyugtató dolgot csinálni: babusgasd, nézzetek színes képeskönyveket, halkan énekelj neki.
  • És még egy dolog, ami nemcsak a játékra, hanem minden egyéb dologra érvényes. Minden kisbaba különböző. Lehet, hogy a Tied még nem élvezi az életkorának nagyjából megfelelő játékokat, vagy éppen ellenkezőleg, már nem szórakoztatják, hanem untatják. Esetleg soha nem is fog neki tetszeni. Hiszen minden baba egyéniség!
A következő bejegyzésben néhány  játékötletet találsz, amelyek a baba születésétől kb. három hónapos koráig lehetnek hasznosak és szórakoztatóak. 
Ha a babád még nincs három hónapos, mindenképpen olvasd el!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése